Narek Sargsyan, the nephew of former President Serzh Sargsyan, admitted charges at a court hearing on Tuesday, December 1 and asked for an expedited trial, RFE/RL Armenian Service reports.
His lawyer Artur Pivazyan said no evidence will be discussed in court, no testimony will be published.
Charged with illegal acquisition and possession of weapons, arms, explosives, as well as illicit drug trafficking, Sargsyan was released on bail of AMD 25 million ($50,000) on November 13.
In December 2019, the Czech Republic satisfied a request submitted by the Prosecutor General of Armenia to extradite Sargsyan to Armenia. He was discovered and arrested in Prague in 2018. He held a false passport which identified him as a citizen of Guatemala named Franklin Gonzales.