Minister of Economy Vahan Kerobyan believes that if the Armenian side had a powerful army and more populated areas in Artsakh (Nagorno-Karabakh), "the situation would be different."
According to Kerobyan, the defeat in the war unleashed by Azerbaijan in Artsakh is the consequence of 30 years of activity of his generation.
"I do not seek to put the entire responsibility on others and I am going to do everything in my power to change the situation," the Minister said Thursday, February 11.
Kerobyan was appointed in the post in November 2020, days after the completion of the 44-day war in Karabakh. He has promised to achieve a double-digit economic growth in the country.