Russian peacekeepers have delivered 185 tons of humanitarian cargo to the Karvachar (Kelbajar) region of Nagorno-Karabakh, which is currently under Azerbaijan's control, the Russian Ministry of Defense reports.
According to the Russian side, the peacekeeping contingent thus continues to ensure the transit of humanitarian goods in the territories of Karabakh.
The Russian Defense Ministry said the deliveries will be used to "restore power and water supply systems in civilian facilities and residential buildings."