March 5, 2009 - 15:49 AMT
The Armenian government will prolong favorable customs tariff regime for Armenian-German joint venture Ecology CJSC till 2010, the Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan told a news conference on Thursday.
The factory applied for old medicines utilization license. Ecology CJSC will be the only company in Armenia to implement the old medicine's utilization under 1300 oC.
Ecology CJSC received an investment of euro1 million from Germany. The factory opening is scheduled in 2009. Ecology CJSC The activities were approved by the Armenian Ministries of Health and Ecology.