The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 360 to reach 172,816 on Wednesday, March 3 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 168 more people have recovered, two patients have died from Covid-19, while one person carrying the virus has died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2526 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 163,906 people have recovered, 3202 have died from the coronavirus in the country, while 819 others carrying the virus have died from other causes.