March 4, 2021 - 12:31 AMT
The United States is closely monitoring continuing political tensions in Armenia, Department of State spokesperson Ned Price said in a video published on Twitter on Tuesday, March 2.
"We urge all parties to exercise restraint and avoid any escalatory or violent actions. We encourage Armenia's leaders to resolve their differences peacefully and respect the rule of law and democratic institutions processes," Price said.
"The United States has been a steadfast supporter of the development of the rule of law and democratic processes and institutions in Armenia. We will continue to support democracy in Armenia and its sovereignty."
Armenia is facing a serious political crisis after the country's top military brass demanded Prime Minister Nikol Pashinyan's resignation. The PM, claimed, however, that he had already dismissed the chief of the Army General Staff Onik Hasparyan. On March 2, President Sarkissian decided to not sign the draft decree on Gasparyan's dismissal, but file an application with the Constitutional Court to determine whether the law "On Military Service and Status of Military Servant" from November 15, 2017 complies with the Armenian Constitution. The General Staff said Wednesday Gasparyan will hold his post until the application filed by the President is being processed by the Constitutional Court within eight days.