March 5, 2021 - 18:26 AMT
A court in Yerevan decided on Friday, March 5 to release the former head of the parliament staff, Ara Saghatelyan, Panorama.am reports.
Saghatelyan was among several people arrested for allegedly making posts from a fake account registered as "Gagik Soghomonyan". Even after their detention, however, more posts were made from the account.
Saghatelyan was charged under Article 226 (inciting national, racial or religious enmity) of Armenia's Criminal Code, 226.2 (public calls for violence, public justification or propaganda of violence), 307.4 (violation of the rules of publishing or disseminating information during martial law).