The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1024 to reach 181165 on Thursday, March 18 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 273 more people recovered, 19 patients died from Covid-19, while seven others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4687 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 167,186 people have recovered, 3301 have died from the coronavirus in the country, while 848 others carrying the virus have died from other causes.