Billboards calling on U.S. President Joe Biden to recognize the Armenian Genocide have been erected in Pennsylvania, the state's Armenian National Committee reports.
"As the 106th anniversary of the Armenian Genocide rapidly approaches, Armenians across the country are raising awareness and calling on the Biden administration to formally recognize the Armenian Genocide during his remarks on April 24," ANC-PA said in a Facebook post.
"In PA, billboards directed at President Joe Biden have been placed in Bucks and Montgomery counties."