April 12, 2021 - 11:29 AMT
Azerbaijani troops on April 7 used machine guns to open fire on Nagorno-Karabakh villagers doing agricultural work in the fields of the village of Sarushen, Karabakh (Artsakh) lawmaker Metakse Hakobyan has said, according to Pastinfo.
Luckily, no one was hurt.
Hakobyan revealed that gunfire has been heard frequently following the November 9 trilateral statement on the cessation of hostilities. According to her, shots fired on Sarushen, a village 30 km southeast of the capital Stepanakert, were targeted.
The lawmaker said the Azerbaijanis use the the village road to transport their trucks at least once, sometimes even twice a day. Hakobyan said the Azerbaijani side has not denied firing on the villagers but claimed that the Armenian side was allegedly digging trenches. But the farm workers were only using a tractor for agricultural work, she added.
Russian peacekeepers have been deployed in Nagorno-Karabakh following the hostilities unleased by Azerbaijan in fall 2020. Throughout the 44 days of the war, Azeri troops heavily targeted civilian settlements and infrastructure in Karabakh, killing dozens of civilians and destroying a great number of homes as a result.