The status of Nagorno-Karabakh must be coordinated with the involvement of the OSCE Minsk Group co-chairs (Russia, U.S., France), Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has said, at the same time stressing the need to focus on the return of peaceful life to the region for now.
"I understand that many say now that the status of Nagorno-Karabakh remains unresolved. This will have to be agreed with the participation of the OSCE Minsk Group co-chairs, who at this stage should probably refrain from stirring up the problem of status, instead contributing to strengthening confidence-building measures, solving humanitarian issues, so that Armenians and Azerbaijanis begin to live together again in security and economic prosperity," Lavrov noted.
"Then, I assure you, if we establish such a life in a couple of years, all problems connected with the status will be solved much easier."
The Russian foreign policy chief also noted that the activity of the trilateral working group on unblocking transport communications in the region is aimed at helping improve people's lives, among other things.
"In these trilateral discussions, both the interests of Turkey and the interests of Iran are unambiguously taken into account, otherwise all this unblocking will not have the maximum effect," Lavrov said.
The Armenian Foreign Ministry earlier unveiled its position, according to which the processes of delimitation and demarcation of the borders between Armenia and Azerbaijan should be part of the process of a comprehensive peace settlement, within the framework of which issues of de-occupation of the territories of Artsakh (Nagorno-Karbakh Republic) should be resolved and the final legal status of Artsakh should be achieved under the auspices of the OSCE Minsk Group.