March 16, 2009 - 18:15 AMT
"Armenian National Movement views Mayoral elections as the second round of presidential elections," Armenian National Congress coordinator Levon Zurabyan stated, calling on Yerevan citizens to actively participate in Mayoral elections. The victory of our candidate will become the victory for the whole Armenian National Movement.
According to him, on Mar 15. 18 affiliate ANC parties made a joint decision to nominate Levon Ter-Petrosyan for Yerevan Mayor, as current elections are crucial for the opposition. "More than a half of Armenian population and political and economical resources are concentrated in Yerevan. If the opposition wins, the struggle against corrupted political and economical system will enter a new phase," Zurabyan emphasized.
"RA National Party Leader Stepan Demirchyan came second in candidates list, and the names of other candidates are still under consideration to be finalized within a few days," ANC Press Secretary Arman Musinyan reported.
When questioned by PanARMENIAN.Net whether the opposition will change election tactics of last year in case the candidate loses the elections, Arman Musinyan replied, "Our tactics will not be changed. We'll fight for democracy and constitutional rights till the end. The Armenian society won't forgive the authorities for new violence."