March 17, 2009 - 13:40 AMT
iCON Communications announced the launch of its Fast, Reliable and Affordable Internet service in Yerevan.
With this launch, iCON is offering a high-speed wireless broadband Internet services to consumer, corporate and governmental customers in Armenia at very competitive prices.
"Our corporate philosophy is to leverage global standards if technical performance, customer service and competitive pricing to become the connecting force between Armenians of all ages and the global community," said Adam Kablanian, Chief Executive Officer of iCON Communications.
iCON network is based on Alcatel-Lucent's industry leading WiMAX Rev-e solution. WiMAX extends the range and speed of existing wireless Internet technologies by covering an entire geographic area, rather than limited "hot-spots."
iCON Communications has also announced today that its has partnered with VTEL Holding, a Dubai-based multinational holding company specializing in telecommunication networks.
"iCON Communications has already invested $10 in Armenia. The number of employees will soon reach 80," Mr. Kablanian said.
iCON has launched its network in Arabkir and Ajapnyak districts of Yerevan and plans to cover the entire city by the end of 2009.