March 17, 2009 - 19:22 AMT
Today the Prime Minister of Armenia, Tigran Sargsyan visited the Masis gold processing factory, was introduced to the output capacity, the development programs, and the working conditions. As the RA Government press service reports, the Director General of the factory Aram Osikyan reported to the Prime Minister on the following: founded in 1999, the company is engaged in research, exploration, and calculation activities of the country's ore deposits. The Masis gold processing factory is one of the three projects successfully carried out and has real development perspectives. There are already 20 positions available, another 15-20 with the minimum wages of 150 000 drams are due to be opened within the next two months.
In his talks with the journalists, Tigran Sargsyan said that the conditions for the mining industry are not favourable considering the world crisis; whereas for the gold processing, just on the contrary, new possibilities spring up, and the Armenian entrepreneurs try to take the chance. As he says, the Masis factory has all modern equipment and corresponds to the existing standards. The Prime Minister also mentioned that the work carried by the enterprises, specialized in the local raw materials, is very important, and the agreement with Yerevan Jewellery Factory on the full purchase of the ready-made produce of the Masis factory is a good proof of it.