Armenian Defense Minister Arshak Karapetyan has "given strict instructions" to rule out any attempt by Azerbaijan to advance into the country or improve their positions, according to a press release from the Defense Ministry.
Karapetyan chaired a board meeting on Thursday, August 6 and weighed in on situation along the Armenian-Azerbaijani border, as well as provocations committed by the Azerbaijani armed forces and measures to counter them.
Preparations for winter were also on the table, with Karapetyan instructing the heads of relevant subdivisions to solve all existing problems in a short time and ensure proper conditions for winter conditions.
The Defense Ministry demanded that the participants of the meeting make every effort for the speedy and effective implementation of reforms of the Armed Forces.