The trilateral working group on Nagorno-Karabakh has resumed its activity in Moscow, the website of the Russian government reveals.
Deputy Prime Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan – Mher Grigoryan, Alexei Overchuk and Shahin Mustafayev have resumed the work of the trilateral working group.
"At an August 17 meeting in Moscow, the parties weighed in on the prospects for the restoration of transport communications in the South Caucasus region and discussed the progress of further work carried out within the framework of the statement of the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation dated January 11, 2021," a statement from the Russian government reads.
New rail and road routes in the South Caucasus are expected to connect the Azerbaijani Autonomous Republic of Nakhichevan with the rest of the country, for which a road will be built through the territory of Armenia. There will also be road and rail routes through the territory of Azerbaijan to connect Armenia to Russia.