The most optimal format for negotiations on unblocking transport communications in South Caucasus is the trilateral working group co-chaired by the Deputy Prime Ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told a briefing Thursday, October 28.
Zakharova made the remarks in response to a question about disagreements between Armenia and Azerbaijan concerning the so-called "Zangezur Corridor".
Zakharova reminded that eight meetings of the Deputy Prime Ministers have already taken place in the trilateral format, and that all parties highly appreciate the activity of the working group.
"We think the correct thing to do is to adhere to statements and steps that contribute to the implementation of trilateral agreements on unblocking all economic and transport links in the Transcaucasus," the diplomat said.