The government on Thursday, November 4 approved a decision, which, if OKed by the parliament too, would allow persons, who have illegally crossed the Armenian border, the right to seek asylum within 24 hours.
Accordingly, it is proposed to establish that a foreign citizen or stateless person who has illegally crossed the state border of Armenia, or who is being persecuted in the territory of the Republic of Armenia, or who is subject to extradition to a foreign country, has the right to receive clarification by written notice about his right to obtain asylum or refugee status within 24 hours.
Said person has the right to submit an application for asylum or refugee status within 15 days from the moment of notification of that right. A police officer, meanwhile, ensures the realization of their right by sending their application for asylum to the authorized body.