March 26, 2009 - 18:58 AMT
6 criminal cases were instigated in 2008, based on examination of 37 doubtful transactions by CBA Financial Monitoring Center.
According to "2008 Annual report of CBA activities in preventing financing of terrorism and illegal money-laundering in banks and credit organizations", 93 396 transactions were subject to obligatory reporting, 37 of which were considered doubtful.
In 2008, 37 doubtful transactions effected by financial organizations were reported, 36 reports were filed by commercial banks of Armenia, and one of them from a person engaged in sale and purchase of currency.
Suspension of financial assets totaling USD 80 000 was effected based on 6 doubtful transactions FMC was founded on Dec. 14, 2004 under the Law "On preventing financing of terrorism and illegal money-laundering in banks and credit organizations."