Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan on Wednesday, January 27 held a meeting with the Prime Minister of Luxembourg Xavier Bettel and discussed the prospects of developing the Armenian-Luxembourg relations.
Underlining that 2022 marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, the sides commended the friendly relations and mutually beneficial cooperation between the two countries over the past three decades, according to a press release from the Foreign Ministry.
Mirzoyan and Bettel touched upon the prospects of developing the Armenian-Luxembourg relations anchored on mutual trust, respect and common values, expressing mutual readiness to deepen the political dialogue between the two countries, the collaboration within multilateral platforms, cooperation in the spheres of economy, IT, science and education through joint efforts.
The Armenian Foreign Minister conveyed to the Prime Minister of Luxembourg the invitation of Prime Minister Nikol Pashinyan to visit Armenia.
After the meeting, the Foreign Minister of Armenia and the Prime Minister of Luxembourg had a tour in the capital, where the state flag of Armenia was raised in front of the Chamber of Deputies, the Government and the Foreign Ministry in honor of the official visit of the Foreign Minister of Armenia. During the tour, Mirzoyan and Bettel continued to exchange views on important issues on the bilateral agenda.