June 27, 2022 - 11:23 AMT
Group of Seven leaders on Sunday, June 26 pledged to raise $600 billion in private and public funds over five years to finance needed infrastructure in developing countries and counter China's older, multitrillion-dollar Belt and Road project, Reuters reports.
U.S. President Joe Biden and other G7 leaders relaunched the newly renamed "Partnership for Global Infrastructure and Investment," at their annual gathering being held this year at Schloss Elmau in southern Germany.
Biden said the United States would mobilize $200 billion in grants, federal funds and private investment over five years to support projects in low- and middle-income countries that help tackle climate change as well as improve global health, gender equity and digital infrastructure.
"I want to be clear. This isn't aid or charity. It's an investment that will deliver returns for everyone," Biden said, adding that it would allow countries to "see the concrete benefits of partnering with democracies."
Europe will mobilize 300 billion euros for the initiative over the same period to build up a sustainable alternative to China's Belt and Road Initiative scheme, which Chinese President Xi Jinping launched in 2013, European Commission President Ursula von der Leyen told the gathering.
The leaders of Italy, Canada and Japan also spoke about their plans, some of which have already been announced separately. French President Emmanuel Macron and British Prime Minister Boris Johnson were not present, but their countries are also participating.
China's investment scheme involves development and programs in over 100 countries aimed at creating a modern version of the ancient Silk Road trade route from Asia to Europe.