June 29, 2022 - 11:19 AMT
The working group of the Deputy Prime Ministers of Armenia, Azerbaijan and Russia on unblocking regional communications has been able to bring the positions of Yerevan and Baku closer on many issues, in particular, border and customs control, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan has said, TASS reports.‌
"I consider the activities of the trilateral working group to unblock transport links in the South Caucasus to be constructive," Grigoryan said Tuesday, June 28.
"I must note that the parties manage to bring their positions closer on many issues of border and customs control, as well as the safe passage of citizens, vehicles and goods on roads and railways through the territories of Armenia and Azerbaijan."
According to the deputy Armenian PM, "at the moment, expert subgroups continue to work out issues related to the restoration and further use of road and railway infrastructures."