The Armenian opposition Resistance movement will be staging a rally on September 2 in Yerevan's central France Square, lawmaker Ishkhan Saghatelyan said on Monday, August 29.
The rally will take place after a two-month break. In May and June. The movement held regular protests demanding the resignation of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, setting up a tent camp on France Square.
In the middle of June, the tents were removed, movement in the square was restored, with the opposition announcing their transition to decentralized struggle.