September 16, 2022 - 11:59 AMT
U.S. Secretary of State Antony J. Blinken has said he will remain “personally engaged” in helping Armenia and Azerbaijan resolve issues peacefully.
Blinken made the remarks in a phone call with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday, September 16.
“Secretary Blinken conveyed our condolences for the loss of life during recent military actions along the Azerbaijan-Armenia border,” the Department of State said in a statement.
“The Secretary reiterated our commitment to helping Armenia and Azerbaijan resolve issues peacefully. He said that diplomacy was the only way forward and noted he would remain personally engaged.”