October 5, 2022 - 13:11 AMT
U.S. Secretary of State Antony J. Blinken spoke with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in a trilateral format on Tuesday, October 4, the Department of State spokesperson Ned Price said in a statement.
“Secretary Blinken expressed our appreciation for the positive steps Armenia and Azerbaijan are taking towards reaching a sustainable peace agreement,” the statement reads.
“In a week that has been marked by too much violence, including the deaths of Armenian soldiers and Azerbaijani civilians in landmine explosions, he welcomed the meeting between the ministers on October 2 as an important step forward in the peace process.”
Blinken also commended the release of POWs and reiterated the United States’ commitment to helping Armenia and Azerbaijan resolve issues peacefully and underscored that diplomacy is the only way forward.