Lawmaker Tigran Abrahamyan from the opposition “I Have the Honor” bloc has said the Azerbaijanis are carrying out expansion, deployment and fortification works along tens of kilometers after the Azerbaijani advancing near the Stepanakert-Lisagor road in Nagorno Karabakh (Artsakh).
"There were directions where it was not possible to move forward, but in 5-6 sectors, Azerbaijan has got the opportunity to take more favorable positions,” Abrahamyan said on Facebook.
"Azerbaijan strengthens the control over Artsakh's communication channels and outlines the points on which it will act on in the future," the post says.
On March 25, the Azerbaijani armed forces crossed the line of contact in Artsakh and seized a height near the Stepanakert-Lisagor road.
On March 27, Artsakh authorities accused Azerbaijani armed forces of firing at civilians working in their pomegranate orchard near the town of Martakert. Artsakh previously accused Azerbaijani armed forces of firing on civilians on March 15, March 19 and March 22.
That same day, the Azerbaijani armed forces attempted a second advance across the line of contact near the same road but the incursion was repelled by the Artsakh Defense Army.