April 24, 2009 - 12:46 AMT
America's stand against genocide represents a clear moral imperative. Political considerations - whether Turkish threats, prospects for Turkey-Armenia dialogue, or in any other form - should never stand in the way of America's willingness to condemn the Armenian Genocide, or any genocide, and to stand up for the truth, the Armenian National Committee of America (ANCA) said in a statement obtained by PanARMENIAN.Net.
"As President Obama so appropriately stated at the Holocaust Commemoration in the Capitol Rotunda earlier today, "We have the opportunity... to commit ourselves to resisting injustice, intolerance and indifference in whatever forms they may take, whether confronting those who tells lies about history or doing everything we can to prevent and end atrocities like those that took place in Rwanda, those taking place in Darfur."
We look forward to President Obama's lifting America's response to the Armenian Genocide - and all genocides - to the level of American values by honoring his pledge to fully and properly condemn and commemorate this crime against all humanity," the ANCA said.