April 25, 2009 - 20:51 AMT
On April 24, the Armenian Council of America (ACA) stated with great disappointment that US President Barack Obama retreated his pledge of promoting changes in Washington's policy, ACA reported to PanARMENIAN.Net. "Barack Obama did not keep is pre-electoral promise, and preferred to characterize the 1915 events as the 'greatest atrocities of the 20th century'," the ACA report says. Although the President has gone further than his predecessors by continuously stating that his "personal views have not changed," he swayed on his pledge towards historical truth with the absence of the word "genocide".
Nonetheless, ACA attaches great importance to the fact that the US President and his advisors realize that Armenia and Turkey cannot normalize their relations unless Ankara acknowledges the historical truth. "I feel deep sorrow that Obama did not keep his promise under Turkey's pressure of refusing to normalize its ties with Armenia," ASA Chairman Vazgen Khodanyan said.