119th meeting of Council of Europe Committee of Ministers has held on May 2 in Madrid. RA Foreign Minister Edward Nalbandian participated in the meeting.
RA Foreign Minister met his Slovenian, Lithuanian, Swiss, Portuguese, Hungarian and Serbian colleagues in Madrid.
According to RA MFA report, Edward Nalbandian and Serbian Foreign Minister Vuc Jeremic focused on development of bilateral relations.
Nalbandian and Jeremic dwelled on collaboration development in international organizations. Nalbandian briefed his Serbian colleague on the process on Armenian-Turkish ties normalization and NKR conflict settlement negotiations.
Vuc Jeremic expressed his thanks for Armenia's position in Kosovo issue, briefed Edward Nalbandian on the process of Kosovo investigation at International court and invited him to visit Belgrade.