Georgian President Salome Zourabichvili believes that her country does not return to the European path after the 2024 parliamentary elections, it will be a tragedy for neighboring Armenia as well.
Zurabishvili made the remarks ahead of the screening of the documentary film “Before Bucha There Was Abkhazia” in Paris on Tuesday, October 1.
“After the elections on October 26, either Georgia will return to its European path, I am sure of this, and I am sure that after this, events will develop very quickly, and in June we will be with Ukraine and Moldova, or Georgia will no longer exist, and this will be a tragedy not only for us, but also for neighboring Armenia, which is developing in the same direction and which needs a Georgian bridge, and this will be a tragedy for the Caucasus and the representation of Europe in this region,” said Zourabichvili.