During his working visit to Germany, Armenian President Vahagn Khachaturyan took part in the official opening ceremony of the Hamburg Sustainability Conference, his office reports.
The opening of the conference was followed by a working dinner of the Presidents of the participating countries with Chancellor of Germany Olaf Scholz.
During the working dinner, issues related to opportunities and ways to solve problems of global peace, stability, security and development were discussed. The importance of joint efforts to achieve the above-mentioned goals was emphasized.