AxelMondrian, a leading communications company, achieved double recognition at the Armenian Digital Awards, winning in two categories: "Best Website in Creative Portfolio" and "Best Digital Marketing Campaign." The company's innovative portfolio website won for its compelling showcase of creative projects, while the award for "Best Digital Marketing Campaign" honored the "ChillOut" campaign designed for DANZ. Launched in December 2023, the campaign captivated the market with its fresh, creative approach.
“We are deeply honored to receive two prizes at once. Our team is usually behind the scenes and never visible, crafting the image and brand identity of our partners, so it is especially meaningful to be valued and recognized by the professional community,” said Kristine Udumyan, Projects Director of Brand Marketing at AxelMondrian.
The Armenian Digital Awards were organized by the Commerce & Digital Marketing Association, led by President Evgeny Mishchenko, and the Armenian partner, Smartology Digital Academy, represented by its founder Artak Harutyunyan. The awards event was held alongside the “Digital & E-commerce EVN Conference 2024,” bringing together more than 400 professionals from the digital communication field.
AxelMondrian opened its Yerevan office in 2022, offering Public Relations, Reputation management, and Creative communication services to leading companies in Armenia. Shushan Harutyunyan, the company’s Chief executive officer, has 17 years of experience in managing communication projects and is a graduate of Central European University and University of Oxford’s Said Business School. Her work experience includes implementing public projects, campaigns, and branding in Armenia, EU countries, and the Middle East.