Since 1994, negotiations around the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict have been about the return of Nagorno-Karabakh to Azerbaijan, Prime Minister Nikol Pashinyan has said.
“Since 1994, i.e. after the ceasefire, the negotiation process from the very beginning had been about the return of Nagorno-Karabakh to Azerbaijan. The negotiation process did not have any other content. Narratives about other content were introduced in the Republic of Armenia exclusively for resolving internal political issues. In this context I made a big mistake: In 2018, upon becoming acquainted with the negotiation content, I did not admit the abovementioned to myself (the patriotism of the well-known type did not allow me to) and therefore I did not clarify it all to the people,” Pashinyan said on social media.