Armenia has fully addressed the deficiencies that led to its inclusion in the European Union's aviation blacklist. Relevant documents were submitted to the European Commission's Directorate for Mobility and Transport, and the Armenian side is now awaiting a response. This was confirmed by Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, according to Sputnik Armenia.
Earlier, the Civil Aviation Committee stated that the last of 41 deficiencies would be resolved by December. Former Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan explained that the Civil Aviation Committee had operated for years with limited staff. Low salaries drove many specialists to private companies or led them to emigrate, contributing to Armenia’s inclusion in the EU’s blacklist.
On October 1, 2024, the Civil Aviation Committee submitted an official request to the European Commission. The first meeting with EU representatives took place on November 13, and on December 24, Armenia submitted materials confirming all deficiencies had been resolved.
“The timeline for lifting the ban on Armenian airlines flying to EU countries depends on the decision of the European Commission’s Directorate-General for Mobility and Transport,” the ministry’s statement reads.
The ban on flights has created challenges for Armenian airlines. However, carriers can operate using other companies’ aircraft under certain agreements.
In 2020, Armenia was included in the EU’s updated aviation safety blacklist due to non-compliance with international safety standards. Other countries on the list included Afghanistan, Angola, Congo, Nepal, and Sudan.
Nevertheless, on November 15, 2021, Armenia signed a Comprehensive Aviation Agreement with the EU. This agreement allows Armenian and European companies to fly freely, provided Armenia continues aligning its legislation with EU standards in aviation safety, air traffic management, environmental protection, and other areas.