On January 24, 2025, IDBank placed registered coupon bonds under the abbreviation AMANLBB2SER3 through a public offering on the following terms:
· Total volume - 5 million dollars
· Annual interest rate - 4.75%
· Bond maturity - 27 months
· Bonds will be paid quarterly
· Maturity date - April 24, 2027
The bonds will be placed from January 24, 2025 to March 28, 2025 inclusive. Тhis is the 28th issue of IDBank's dollar bonds and the 1st tranche of 2025.
The full information about the bonds will be available on the Idram&IDBank application immediately after the purchase: the “Bonds” section of the “Banking Services” section provides the distinguishing code, quantity, face value, annual coupon yield, coupon payment date and maturity date of the bonds.
You can see all the information about the bonds by following the link.
The Bond prospectus was registered by the CBA, resolution N1/420А of the Chairman of the CBA from November 6, 2024. The electronic version of the prospectus and the final terms of issue are available on the official website of the Bank.