Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has expressed his condolences regarding the recent mass shooting in one of Sweden's cities.
"Deeply shocked by the mass shooting in Örebro, Sweden. Armenia stands in solidarity with Sweden over this tragic incident that claimed innocent lives. We extend our condolences to the families of the victims and wish a speedy recovery to all the injured."
Campus Risbergska, the school where the shooting occurred, provides adult education. Ten people have died, and the perpetrator has committed suicide.