Armenia’s Minister of Finance, Vahe Hovhannisyan, held a working meeting with the Deputy Chairman of the Eurasian Development Bank (EDB) Management Board, Yaroslav Mandron.
During the meeting, they discussed EDB’s investment projects in Armenia. The bank plans to continue investing in the real sector, aiming to allocate $200-250 million during 2025-2026.
From 2022 to 2024, EDB’s investments in Armenia totaled $328 million, bringing the bank’s cumulative investment in the country to $488 million.
Minister Hovhannisyan expressed gratitude to Mandron for EDB’s swift response to the emergency situation caused by the heavy rains on May 25-26, 2024.