February 22, 2025 - 13:44 AMT
Armenia’s Deputy Minister of Economy, Edgar Zakaryan, who is currently on a working visit to Iran, attended the third Eurasia international exhibition. He met with Dehghan Dehnavy, Iran’s Deputy Minister of Industry, Mines, and Trade and head of the Trade Promotion Organization. Armenia’s Ambassador to Iran, Grigor Hakobyan, was also present at the meeting.
The discussions focused on increasing bilateral trade volume, investment cooperation prospects, and the development of collaboration on the establishment of joint industrial zones in Armenia.
Later, Edgar Zakaryan and Grigor Hakobyan participated in the opening ceremony of the "Eurasia" exhibition. The event featured speeches from Iran’s President, Masoud Pezeshkian, and senior officials from Eurasian Economic Union member states.