Yerevan Mayor Tigran Avinyan announced that last week, the new scope of work for "Veolia Water" company for this year was approved. He requested Deputy Mayor Levon Hovhannisyan to present the details of the program.
According to Hovhannisyan, Veolia Armenia plans to invest about 5 billion drams and modernize infrastructure in various districts.
"The organization reports certain water losses and the need for infrastructure renewal. Specifically, significant work will be carried out by the company in Nubarashen district," Hovhannisyan noted, as reported by Radar.am .
He added that the renovation programs also include the Kond district, Malatia-Sebastia, and Ajapnyak.
According to him, the municipality will provide the necessary construction permits, after which Veolia Armenia will commence infrastructure modernization work in the mentioned areas as soon as possible.