Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Geneva for the UN Human Rights Council session, met with Iranian Foreign Minister Seyed Abbas Araghchi.
The discussion focused on regional transport and economic unblocking, emphasizing unconditional respect for fundamental principles of international law.
The two ministers reviewed key issues on the bilateral agenda, reaffirming their readiness to take practical steps toward further cooperation. They also discussed ongoing sectoral initiatives and future projects.
The meeting also covered potential cooperation in various formats.
Ararat Mirzoyan and Seyed Abbas Araghchi exchanged views on regional developments, addressing efforts to ensure stability and lasting peace in the South Caucasus.
Mirzoyan is attending high-level sessions of the UN Human Rights Council and the Conference on Disarmament in Geneva, where he will also deliver speeches.