During the second reading of the "On the launch of Armenia’s EU accession process" bill in the National Assembly’s Standing Committee on European Integration, Artak Zeynalyan, the authorized representative of the Eurovote initiative, announced that responses have already been received from Europe.
"Not only in the past two weeks but also from the first committee meeting to the parliamentary hearings, we have received reactions from Europe—not just at the political level but also in the form of programs. Some projects submitted by Armenian institutions for grants, which were previously rejected, have now been encouraged for resubmission. This reflects an effort to align Armenia’s legislation with European standards," he stated, as reported by 1lurer.am .
According to Zeynalyan, these responses have extended beyond this area.
"In addition, there was a Baltic countries’ conference where multiple political messages, proposals, and discussions took place," he added.
When MP Armen Gevorgyan asked whether there had been any formal expression of willingness from European institutions to initiate the accession process after the bill's adoption, Zeynalyan said that these discussions had only strengthened the belief that European integration would enhance Armenia’s security.
"National security is multifaceted, and the military aspect is just one component. There are many other elements, and we firmly believe that Armenia’s security is primarily guaranteed by the democratic institutions of European structures and the collective West. These institutions ensure the freedom and rights of their citizens.
Our goal, and the very purpose of the state's existence, is to guarantee and protect human rights and freedoms. This is not found in any other organization Armenia is a member of—except for the Council of Europe and the EU, which we seek to join," Zeynalyan emphasized.
Armenia’s Parliament has already passed the bill to launch the EU accession process in its first reading. The initiative was introduced by the "Eurovote" civil movement, which gathered 60,000 signatures—exceeding the required 50,000. In the first reading, 63 MPs voted in favor, while 7 opposed.