Armenia and Turkey should have started negotiations with preconditions
Armenia and Turkey should have started negotiations with preconditions, if only to gain a better understanding of each others demands, before launching negotiations and trying to establish diplomatic relations, RA Democratic Party Leader Aram Sargsyan noted.
Dwelling on Armenian-Turkish ties normalization process, Sargsyan emphasized that in accordance with the information he received, Turkish and Azeri special services are conducting a joint work over destabilization of both courtiers societies, so negotiation process could be retracted if necessary.
According to Aram Sargsyan, Armenian President was trying to use flexible policy in normalization of Armenian -Turkish ties, yet, in his opinion, Armenia must a have a firm concept in the issue.
"Turkey can afford situational policy, yet we must have a firm concept in Armenian-Turkish ties normalization issue," he noted.
Sargsyan also added that Armenia has to make a more extensive use of additional resources offered by Armenia-Diaspora lobby, as it's feared both in Azerbaijan and Turkey.