Team Telecom Armenia has initiated a large-scale modernization of its mobile network by deploying cutting-edge equipment and technologies from Ericsson. As part of this initiative, the two companies have signed a memorandum of strategic cooperation for network development and technology deployment.
This year, Team will upgrade its base stations with next-generation equipment, providing wider and more reliable mobile coverage. At the same time, the integration of Ericsson’s advanced network and server solutions will substantially boost mobile internet bandwidth and speed, offering subscribers stable and high-quality connectivity.
"This strategic partnership is the result of long-term and productive collaboration, enabling us to bring the latest innovations from a global technology leader to Armenia," said Hayk Yesayan, General Director of Team Telecom Armenia, adding that as a result of the modernization, the company will be ready for the smooth deployment of next-generation technologies, including 5G, shortly.
Within the framework of the memorandum, the parties will cooperate in several strategic areas, including the development and implementation of 5G technology and advanced telecommunications solutions, improving network security and efficiency, knowledge exchange and innovation promotion, as well as ensuring compliance with national and international regulations.
Andrea Missouri, Head of South East Mediterranean and Eurasia, Ericsson, comments: “We are excited about the strategic collaboration with Team Telecom Armenia. We are convinced that the advantages of the network investments being done within this agreement - leveraging enhanced network security, efficiency and performance - will benefit the Armenian customers and pave the way to a more connected digital society.”
In 2025, Team Telecom Armenia will invest over 10 billion AMD in mobile network development. The company will also continue expanding its unique NGN fiber-optic network, a highly reliable underground infrastructure that serves as a strong foundation for mobile communications.
About Team Telecom Armenia
Being the successor of the first telecommunication network in Armenia, the company has a 100-year history of providing services in the sphere. Due to combining rich experience and advanced technologies, Team provides reliable and innovative services to both individual and corporate customers. Telecom Armenia OJSC is the first telecommunications company in Armenia to conduct an initial public offering (IPO), becoming even more open and public. The company's shares are listed on the Armenian Stock Exchange.
About Ericsson:
Ericsson’s high-performing networks provide connectivity for billions of people every day. For nearly 150 years, we’ve been pioneers in creating technology for communication. We offer mobile communication and connectivity solutions for service providers and enterprises. Together with our customers and partners, we make the digital world of tomorrow a reality.