Minister of Finance of Armenia Vahe Hovhannisyan met with entrepreneur and philanthropist Noubar Afeyan, founder and CEO of Flagship Pioneering.
During the meeting, they discussed the activities of Afeyan Initiatives for Armenia (AIFA) in the country and opportunities to expand collaboration within Armenia.
The minister highlighted possibilities for improving the investment climate and emphasized the importance of fostering innovation and strengthening cooperation in science and high technology sectors.