On May 1, during the 49th session of the UN Human Rights Council’s Universal Periodic Review (UPR) Working Group in Geneva, Armenia presented its fourth national report, detailing developments, challenges, and future prospects in the field of human rights over the past four and a half years.
Armenia’s delegation delivered a comprehensive presentation reviewing the implementation of recommendations from the previous review cycle. In his opening remarks, Robert Abiboghomonyan, who led the delegation, outlined progress in economic, social, cultural, political, and civil rights.
Abiboghomonyan drew particular attention to the challenges Armenia has faced in the reporting period, especially the plight of around 115,000 Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, the continued detention of Armenian prisoners of war and kidnapped civilians in Azerbaijan, and the urgent need to clarify the fate of missing and forcibly disappeared persons.
Armenia’s report generated strong international interest. Representatives of nearly 100 UN member states delivered remarks, mostly commending the progress Armenia has achieved in human rights, including legislative and systemic reforms.
The report was coordinated by the Ministry of Foreign Affairs with input from all state agencies and included public consultations.