May 15, 2025 - 13:09 AMT
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and Evocabank have signed agreements aimed at strengthening support for enterprises inArmeniaand accelerating the country’s transition to a green economy.
The financial package, which totals €19.4 million, was agreed by the EBRD’s Managing Director for Financial Institutions, Francis Malige, and Evocabank’s Chairman of Management Board, Karen Yeghiazaryan, at the EBRD’s 2025 Annual Meeting and Business Forum in London. The deal marks the first partnership between the EBRD and Evocabank.
The package consists of three facilities:
• a senior loan of up to €10 million to increase access to finance for micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs), helping local businesses to grow and strengthen their resilience
• a green financing facility of up to €5 million under the EBRD’sGreen Economy Financing Facility(GEFF), supported by theGreen Climate Fund(GCF) and theClimate Investment Funds(CIF), which will help businesses to invest in climate mitigation and adaptation technologies that improve productivity and reduce operating costs
• a €4.4 million trade finance line under the EBRD’sTrade Facilitation Programme(TFP), which will enhance trade flows and enable local businesses to access new markets through stronger international trade links.
Francis Malige said: “This partnership with Evocabank will play a crucial role in providing finance to underserved segments of the Armenian economy, while also supporting the deployment of green technologies. We are delighted to welcome Evocabank as a new partner bank in Armenia.”
Karen Yeghiazaryan added: “Evocabank is proud to join the EBRD’s network of partner banks. This collaboration strengthens our capacity to support Armenian entrepreneurs and businesses, especially in promoting innovation, sustainability, and access to international markets.”
Since the start of its operations in Armenia in 1992, the EBRD has invested more than €2.5 billion in 224 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure, and energy sectors, with 84 percent of that investment going to the private sector.