During the sixth summit of the European Political Community in Tirana, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with European Council President António Costa and European Commission President Ursula von der Leyen.
The meeting focused on strengthening Armenia-European Union relations, emphasizing continued bilateral cooperation, particularly in reinforcing democracy, enhancing economic integration, modernizing infrastructure, and supporting reforms.
Pashinyan praised the EU’s consistent support for reforms in Armenia and reaffirmed his government's commitment to deepening its partnership with the EU, aiming to reach a new level of effective cooperation.
In response, Costa and von der Leyen reiterated their support for Armenia's democratic progress and welcomed the country's efforts to promote peace and stability in the region.
They acknowledged the Armenian Parliament’s adoption of legislation initiating the EU accession process as a significant step and underscored the importance of expediting the visa liberalization process on both sides.
EU leaders also welcomed the agreement on the draft peace treaty between Armenia and Azerbaijan, highlighting its significance for regional security and reaffirming the EU’s readiness to continue supporting peace efforts and long-term stability in the region.
The parties discussed Armenia’s Crossroads of Peace initiative. Both Costa and von der Leyen praised the project and emphasized the importance of unblocking regional communication routes.
On March 26, Armenia's National Assembly passed the EU accession initiative in a final reading, based on a proposal from the civic group Eurovote. While the EU has yet to issue a formal invitation for membership, opposition parties have dismissed the bill as legally absurd. The president of Armenia signed the law. Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk stated Armenia must choose between the Eurasian Economic Union and the EU, warning it cannot sit on two chairs.