May 17, 2025 - 11:49 AMT
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and Czech Prime Minister Petr Fiala met in Tirana to discuss new opportunities for cooperation between their countries.
During the meeting, both sides highlighted the need to maintain ongoing political dialogue between Armenia and the Czech Republic, as well as the importance of expanding economic cooperation.
They also focused on the Armenia-European Union partnership and its potential for further development. According to the source, Pashinyan briefed his counterpart on the current situation in the region and the Armenian government’s steps aimed at reinforcing peace and stability. This included a presentation of the Crossroads of Peace initiative and its core principles.
The parties emphasized their shared commitment to continuing joint efforts to strengthen bilateral relations.
Prime Minister Pashinyan is on a working visit to Albania to participate in the sixth summit of the European Political Community.