Belarusian opposition leader Svetlana Tikhanovskaya said she was pleased to meet Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during the recent summit held in Tirana.
In a post on X, Tikhanovskaya expressed her support for Armenia’s move toward a European future, according to Factor.am .
"I wish Armenia success on its path toward a European future. Today, more than ever, Europe needs a just, free, and independent Armenia. Thank you for your solidarity and principled position," she wrote.
Prime Minister Pashinyan participated in the sixth summit of the European Political Community held in Albania.