IDBank has opened a new branch in the city of Kapan. The Bank’s team has already received positive feedback from customers, who are happy to note that in addition to online transactions, they now have the option of receiving service at a physical branch when needed.
As with all IDBank branches, the Kapan branch is equipped with modern technologies and all the necessary facilities to ensure convenient and high-quality service.
According to Artur Kocharyan, head of IDBank's Sales and regional management division, it is important and a priority for the Bank to ensure physical presence in every region of Armenia. “We know that residents of our border regions enthusiastically welcome every new product, especially when they don’t have the opportunity to frequently travel to the capital and carry out necessary transactions in person due to time and distance constraints. At the moment, we have many profitable offers for our customers — from the IDSalary salary package to the 25% idcoin campaign for airline ticket purchases, and more. Customers can get acquainted with all our offers and take advantage of them at the Kapan branch,” noted Artur Kocharyan.
This idea is also confirmed by the residents of Kapan. Local resident Svetlana Movsisyan emphasized that such initiatives are vital for regional life: “It’s clear that IDBank is one of the leaders in digital banking, but the physical presence of the Bank is equally important. I’m confident that this newly opened branch will make customers’ lives more convenient and contribute to the development of the local economy,” said Svetlana Movsisyan.
The Bank’s new branch in Kapan has already been operating for a month, and during this time, it has welcomed many new customers, while long-time clients have also started actively visiting the branch։ “IDBank already had many customers in Kapan and neighboring communities even before the branch opened, so this news was warmly welcomed. The new branch will make our cooperation even more reliable and customer service more convenient,” noted Arsham Sargsyan, Chief Specialist of the Education, Culture and Sports Department of the Kapan Municipality.
The "Kapan” branch is located at 1/68, A. Manukyan Street. Currently, IDBank has branches in Yerevan, Echmiadzin, Vanadzor, Gyumri, Abovyan, Hrazdan, Armavir, Artashat and Kapan.
IDBank reminds clients that all banking operations can also be conducted online through the IDBanking.am platform or the Idram&IDBank app, which has the largest network of contactless QR payment points in Armenia, with over 23,500 points of sale, 10,000 of which support payment via the Rocket Line 0% digital installment plan.